Google
web www.worldlive.cz

v této sekci:

typy webkamer

Jsou mezi webkamerami nějaké rozdíly?

Ano, mezi jednotlivými typy webkamer jsou zcela zásadní rozdíly. Obecně se webkamery dají rozdělit na dvě skupiny: kamery, které ke svému provozu potřebují připojit k nějakému počítači a kamery, které mohou fungovat samostatně a připojují se jako samostatný prvek počítačové sítě.

Jaké jsou tedy rozdíly mezi jednotlivými typy?

První skupinu kamer, tedy webkamery připojované k PC, můžeme dále rozdělit na kamery připojované přes sériový port, paralelní port, USB, Fireware nebo na připojení pomocí video karty. Připojení přes seriový a paralelní port se kvůli omezenému datovému přenosu v dnešní době již téměř nepoužívá. Stále častěji jsou tak webcams připojovány k PC pomocí USB portu.

Webkamery tohoto typu patří k relativně snadno dostupným - ať už z hlediska cenové náročnosti nebo z hlediska jednoduchosti instalace a propojení s počítačem. Kvalita výsledných snímků je sice výrazně nižší než u síťových webkamer nebo např. u digitálních fotoaparátů, ale pro běžné účely (zprostředkování určitého pohledu na webu) je zcela dostatečná. Současné verze operačních systémů zpravidla již obsahují podporu pro tento typ webkamer a instalace se tak ve většině případů obejde bez problémů. V případě problémů Vám pak většinou pomůže manuál jenž bývá součástí balení stejně tak jako CD s ovladači k příslušné webkameře a s programy pro uploadování záběrů na internet.

To samé bohužel nemůžeme říci o podpoře operačních systémů a dostupnosti ovladačů pro webkamery připojované k PC přes Fireware. Tyto webkamery však zatím nejsou příliš rozšířené.

Použití video karty ve spojení s běžnou videokamerou (možná je klasiská i digitální) by se mohlo zdát jako ideální - snímané obrázky jsou velmi kvalitní, video karty navíc zpravidla nabízejí velké množství úprav výsledného obrázku. Výhody tohoto řešení jsou však vyváženy poměrně vysokou pořizovací cenou potřebného hardwaru a částečně i softwaru (pozn.: u kvalitních video karet je software často přibalen, jejich koupě se tak stává i přes vyšší cenu výhodnější).

Pokud máte zájem o kvalitní byť finančně náročnější řešení jednoznačně Vám doporučujeme použítí síťových webkamer. Jednou z hlavních výhod tohoto řešení je možnost zapojení takovéto webkamery přímo do počítačové sítě a to využijete především v exteriérech.

Poslední možností, o které se zde zmíníme ja použití digitálního fotoaparátu jako webkamery. Pokud jste již vlastníkem dig. fotoaparátu stojí toto řešení určitě za vyzkoušení. Poblémem však často bývá výběr vhodného softwaru.

Další informace: webkamery připojované k počítači.

© 2000 – 2004 WorldLIVE team | mapa webu | XHTML a CSS