Google
web www.worldlive.cz

v této sekci:

webcams připojované k počítači

Na této stránce jsme se pokusili stručně popsat postup při zprovozňování vlastní webkamery. Kromě přehledu výrobců hardwaru zde najdete i informace o několika programech určených pro provozovatele webkamer. Vhodné programy dostanete často již při zakoupení webkamery.

Jak vybrat správnou webkameru?

V České republice jsou zastoupeny tři největší výrobci webkamer pro PC, v abecedním pořadí to jsou firmy Creative, Genius a Logitech. Webkamery těchto firem jsou běžně k dostání v maloobchodní síti prodejců výpočetní techniky. Podle našich zkušeností splní všechny webkamery uvedených výrobců svůj účel velmi dobře a tak záleží jen na Vás, jakou webkameru si vyberete. Jednotlivé modely se liší designem a cenou. Cena se podle kvality webkamery (většinou vyjádřa frekvencí snímaní obrázků) pohybuje v rozmezí 1500 až 5000 Kč.

Jak zvolit vhodný program?

Záleží především na tom, zda chcete publikovat jednotlivé obrázky nebo "neustálý tok obrázků" označovaný jako stream.

Výhodou jednotlivých obrázků je především poměrně malá náročnost na kvalitu Vašeho internetového připojení (stačí i modemové připojení). Nevýhodou tototo řešení je, že návštěvníci Vašich stránek uvidí záběr Vaši webkamery jen v intervalech (které sami určíte), kdy bude Váš program tento záběr uploadovat na webový server. Jak jsme psali již výše, vhodný program bývá často již přibalen k samotné webkameře. Pokud tomu tak není doporučeme použití některého z těchto programů: ConquerCam (licence stojí $10), VisionGS (zdarma) nebo TinCam (zdarma). Uvedené program využívají protokolu FTP, jejich nastavení je poměrně jednoduché. Pokud si přesto nevyberte, další desítky podobných programů najdete například na CNET.

Nastavení správné konfigurace programů pro streaming video již bývá složitější, navíc vyžaduje kvalitní připojení k internetu. Vzhledem k větší datové náročnosti na propustnost linky, je ale většina takovýchto "vysílání" poskytována v menší kvalitě. Nejpoužívanějším programem pro streaming je Windows Media Encoder (zdarma).

To je asi vše. Přejeme Vám úspěšné zprovoznění webkamery. Pokud navíc Vaše webcam snímá venkovní prostředí, může se brzy objevit i na WorldLIVE.cz - více viz. přidání kamery.

© 2000 – 2004 WorldLIVE team | mapa webu | XHTML a CSS